Farr 30, ORC, Harbor Cup, and More Racing Roundup: Here’s your racing roundup for the weekend of October 19-22 on the Chesapeake.
Farr 30 International and ORC Chesapeake Championships
Storm Trysail hosted the event from Thursday to Friday off Annapolis. Here are the final results:
Farr 30
1. Ramrod Rod Jabin 1 1 1 2 3 3 11.0
2. HeadFirst 3 Peter Toombs 3 2 3 1 1.5 2 12.5
3. Mummbles Brad Kauffman 2 3 2 3 4.5 1 15.5
ORC 1
1. Sitella XP44 Ian Hill 1 1.5 2 4.5
2. Rival XP44 Bob Cantwell 2 3 4 9.0
3. Endorphin Melges 32 Erik Wulff 5 6 1 12.0
ORC 2
1. Rattle n Rum GP26 Mike Beasley 2 3 1 6.0
2. Slush Fund J 111 Jim Connelly 1 1.5 6/DSQ 8.5
3. Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 3 4.5 3 10.5
J/70 Fall Brawl and J/80 North American Championships
Hosted by Eastport Yacht Club Thursday through Sunday off Annapolis.
J/70 (17 boats)
1. Vitesse Robert Sweet 1 1.0
2. Joint Custody Jenn & Ray Wulff 2 2.0
3. USA 6 Mark Hillman 3 3.0
J/80 (21 boats)
1. Wild Horses Ian Moriarty 5 5 1 6 17.0
2. Lifted Kerry Klingler 4 9 2 2 17.0
3.unnamed John White 8 2 3 4 17.0
Lasers & Solings..
Severn Sailing Association ran a few regattas last weekend for Solings and Lasers. Find SSA results here.
BCYA Harbor Cup
The Baltimore City Yacht Association ran its Harbor Cup from Baltimore Light to Baltimore Harbor Saturday (with a shortened course due to light air). Thanks to Kelly Dynis for the fun photos!
Cruiser CRCA-ORR (10 boats)
1 Resolute David 0.789 1 15:46:58.0 -00:21:58.2 02:23:56.2 00:00:00.0 1.0
2 Celerity II Loren M Walker 0.768 2 16:22:05.0 -00:28:18.1 03:05:23.1 00:41:26.9 2.0
3 Snow Day Richard Snow 0.817 3 16:32:58.0 -00:30:14.7 03:18:12.7 00:54:16.5 3.0
Multihull A (5 boats)
1 Temple of the Wind Douglas Dykman 1.046 1 15:48:32.0 -00:04:32.0 01:43:04.0 00:00:00.0 1.0
2 Fair Curve John A Nicholson 1.027 2 16:05:07.0 -00:03:06.5 01:58:13.5 00:15:09.5 2.0
3 Thrill Ride Jim Parrott 1.021 3 16:18:51.0 -00:02:42.3 02:11:33.3 00:28:29.4 3.0
Multihull B (3 boats)
1 TRI-PAWED Keith Chapman 0.910 1 15:23:15.0 00:09:44.6 01:38:30.5 00:00:00.0 1.0
2 Gemini Jere Glover 0.747 2 15:53:34.0 00:35:03.4 01:43:30.6 00:05:00.1 2.0
3 Endurance Jeffrey Edward Short 0.705 3 17:20:29.0 01:06:31.1 02:38:57.9 01:00:27.5 3.0
PHRF A (22 boats)
1 Stylo Cliff Stagg 90 2 15:38:41.0 00:07:39.0 01:26:02.0 00:00:00.0 1.0
2 10 Speed Glenn Leach 75 1 15:37:41.0 00:06:22.5 01:26:18.5 00:00:16.5 2.0
3 Bad Medicine Narlin Beaty 78 3 15:53:40.0 00:06:37.8 01:42:02.2 00:16:00.2 3.0
PHRF B (12 boats)
1 Incommunicado Tracey / Polk 117 1 15:45:32.0 00:09:56.7 01:35:35.3 00:00:00.0 1.0
2 Sizzle Virgil G Hobbs Jr 138 2 15:54:16.0 00:11:43.8 01:42:32.2 00:06:56.9 2.0
3 Nicole Tommy Campbell 117 3 16:02:32.0 00:09:56.7 01:52:35.3 00:17:00.0 3.0
PHRF C (6 boats)
1 .45 Patrick Seidel 207 1 16:58:32.0 00:17:35.7 02:45:56.3 00:00:00.0 1.0
2 Oasis David Copley 216 2 17:37:36.0 00:18:21.6 03:24:14.4 00:38:18.1 2.0
Southern Bay Scene
From Lin McCarthy’s Southern Bay Racing News You Can Use:
Fishing Bay Yacht Club Fall Series 3. Fleet winners for the 3rd of 4 Fall Series days of racing were:
J/70-Lub Kimbrough, Nostalgia;
PHRF A-Craig Wright, Afterthought;
PHRF B-Dennis Hannick, Goin”;
PHRF C-John Burke and Company, Play It Again;
PHRF Non-Spin-Mike Dale, Juggernaut.
Event Chair: Hal Starke, and Principal Race Officer: John Beery.
The 4th and final FBYC Fall Series day is this coming Saturday, October 28. Click on fbyc.net for all info. (click on “Events,” “Offshore”)
Hampton Yacht Club Women’s Sailing members had the entire Hampton Roads harbor to themselves yesterday, Sunday, for their fall regatta raced in the club Sonars.
Annie Eckmann won the regatta with a string of 1-1-1.
Principal Race Officer: John McCarthy; Signal Boat: Brian Deibler, Barefoot’n; Mark Boat: Bill and David Gibbings.